تریبون آزاد دانشجویان علوم آزمایشگاهی فرصتی برای گفتگو

خوابی دیدم...

دیدم در ساحل با خدا قدم میزنم.بر پهنه ي آسمان صحنه هایی از زندگی ام برق زد.در هر صحنه دو جفت جای پا روی شن دیدم.یکی متعلق به خودم و دیگری متعلق یه خدا.

وقتی آخرین صحنه در مقابلم برق زد به پشت سر و به جا پاهای روی شن نگاه کردم.متوجه شدم چندین بار در طول زندگی ام فقط یک جفت پا روی شن بوده است.همچنین متوجه شدم كه اين در سخت ترين و غمگين ترين دوران زندگي ام بوده است.

اين واقعا برايم ناراحت كننده بود و از خدا درباره اش سوال كردم. خدا يا تو گفتي اگر به دنبال تو بيايم در تمام راه با من خواهي بود.ولي ديدم در سخت ترين دورا زندگي فقط يك جاي پا وجود داشت.نمي فهمم چرا هنگامي كه بيش از هر زمان ديگر كه به تو نياز داشتم مرا تنها گذاشتي؟خدا پاسخ داد بنده ي بسيار عزيزم من در كنار تو هستم و هرگز تنهايت نخواهم گذاشت.اگر در آزمونها و رنج ها يك جفت كفش ديدي زماني بود كه تو را در آغوشم حمل ميكردم.

نوشته شده توسط نسیم در ساعت 6:1 بعد از ظهر | لینک  | 

طب سوزنی و تاریخچه ی آن به هزاران سال پیش برمی گردد.

زادگاه این روش درمانی قدیمی کشور چین است.چینی های باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر پوست و گوشت و استخوان دارای کالبدی انرژیک است و انرژی در کانالهایی به نام "مردین" جریان دارد.امروزه توسط روشهای خاصی این کانالها قابل رویت شدهاند.

تشخیص در طب سوزنی کار بسیار مشکلی است.از بیماری که مراجعه می کند باید یک شرح حال مفصل در مورد تمام اعضای بدن گرفت و او را از نظر روحی و روانی سنجید.معاینه از نحوه صحبت کردن راه رفتن نشتن روی صندلی رنگ و حالت چهره ناخن و لبها شروع می شود و با معاینه نبض و زبان ادامه می یابد.معاینه زبان در طب سوزنی اهمیت خاصی داردو با معاینه زبان می توان به بسیاری از بیماری ها پی برد.

براساس طب سوزنی انرژی زندگی از۱۴ محور در درون بدن جریان می یابد.روی این محورها ۳۶۱نقطه حساس طب سوزنی جای گرفته اند.چینی ها بر این اعتقادند که بیماری ها به علت اختلال در جریان بدن بروز می کنند. 

با فرو کردن سوزن در نقاط صحیح نیروی حیات می تواند در مسیر صحیح جریان یابد و سلامتی بدن را باعث شود.

نقاط حساس طب سوزنی محلهایی در بدن ما هستند که شبکه مجاری و اعصاب با تراکمی زیاد در زیر پوست جای دارند.فرو کردن یک سوزن نازک به میزان فقط۳ دهم میلیمتر در این محل گونه ای تحریک الکتریکی در قشر خارجی مغز را به وجود می آورد که درک احساس درد در آن انجام می گیرد. در این محل مود شیمیایی بدن یعنی"اوپیوئیدها"فعال شده و با احساس درد مقابله می کنند.هیپوتالاموس مغز میانی مواد سروتونین و آندورفین را ترشح می کند که تاثیری تحریک کننده بر سیستم دفاعی بدن دارند. به این ترتیب درد بیمار تسکین می یابد و این راز موفقیت در طب سوزنی است. 

نوشته شده توسط نسیم در ساعت 11:49 قبل از ظهر | لینک  | 

خب گفتم توی وبلاگمون جای یه کم سیاسی بازی خالیه که می خوام این رو هم ژر کنم

آقای کردان وزیر محترم کشور که خیلی هم از قرار معلوم پارتی دارن و .....(به دلایلی از گفتن عبارت معذوریم ) !

 هنوز که هنوزه درستی مدرک تحصیلیشون تایید نشده در حالی که ایشون خود را دکترای حقوق اساسی از آکسفورد جا زده و آخرین مدرک تحصیلی ایشون کاردانی می باشد ! 

مسکوت ماندن این قضیه و رای اعتماد دادن بیش از ۲۰۰ نفر از نماینده های مجلس و پیگیری نکردن این قضیه از سوی رئیس مجلس آقای لاریجانی و دیگر نمایندگان پرده ای از ابهام رو بوجود آورده که برای دولتی که دم از عدالت اجتماعی میزند شبهه برانگیز است

این هم سند جوابیه ی دانشگاه آکسفورد که می گوید من به همچین کسی چنین مدرکی اعطا نکردم  و اسامی استادانی که پای مدرک ایشان را امضا کرده اند هیچکدام از آنها در رشته ی حقوق نیستند و منسب دیگری در آکسفورد دارند !   

oxford-koran.jpg 

وای به حال ما ! عدالت اجتماعی !!!؟

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 6:53 قبل از ظهر | لینک  | 

امشب دست پر اومدم اون از پست قبل و این هم

مسابقه ی اطلاعات عمومی

فردي در مسابقه اطلاعات عمومی شرکت کرده‌است و سعی در بردن جایزه یک میلیون دلاری آن دارد.
اینم سوال های ما :

1- جنگ صد ساله چقدر طول کشید؟
الف: 116 سال                     ب: 99 سال                     ج: 100سال                   د: 150 سال
او نمی تواند به سوال جواب دهد.
2- کلاه‌های پاناما در چه کشوری تولید می شوند؟
الف: برزیل                        ب: شیلی                          ج: پاناما                        د: اکوادور
حالا او با خجالت از دانشجویان تماشاگر درخواست کمک می‌کند. 
3- روس‌ها در چه ماهی انقلاب اكتبر را جشن می گیرند؟
الف: ژانویه                       ب: سپتامبر                       ج: اکتبر                         د: نوامبر
خوب! بقیه حضار باید به دادش برسند. 
4- اسم شاه جرج ششم چه بود؟
الف: ادر                          ب: آلبرت                          ج: جرج                         د: مانوئل
این بار هم شرکت کننده درمانده تقاضای فرصت می‌کند.
5- نام جزایر قناری در اقیانوس آرام از کدام حیوان گرفته شده است؟

الف: قناری                      ب: کانگارو                      ج: توله‌سگ                      د: موش
در این جاست که شرکت کننده بخت برگشته از ادامه مسابقه انصراف می‌دهد.

اگر خیلی خودتان را گرفته‌اید که همه جواب‌ها را می‌دانید و به این دوست بنده خدا کلی خندیده‌اید، بهتر است اول جواب‌ها را مطالعه کنید:

جواب‌ها:
1: جنگ صد ساله در واقع 116 سال طول کشید.( 1337- 1453)
2: کلاه پاناما در اکوادور تولید می شود.
3: انقلاب اکتبر در ماه نوامبر جشن گرفته می شود.
4: اسم شاه جرج، آلبرت بوده که بعد از رسیدن به مقام پادشاهی به جرج تغییر نام داد.
5: توله سگ، اسم لاتین آن Insularia Canaria است که یعنی جزایر توله سگ

البته حتما همه ی شما اینارو میدونستین نه؟

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 3:23 قبل از ظهر | لینک  | 

*وقتی که به شدت عطسه می کنید ممکن است یک دنده شما بشکند و اگر عطسه خود را حبس کنید ممکن است یک رگ خونی در سر یا گردن شما پاره بشود.

*تنها غذایی که فاسد نمی شود عسل است.

*حلزون می توانند سه سال بخوابد.

*استفاده از هدفون در هر ساعت باکتریهای موجود در گوش شما را تا هفتصد برابر افزایش دهد.

*موشهای صحرایی چنان سریع تکثیر پیدا می کنند که در عرض هجده ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند.

*اثر زبان هر شخص همانند اثر انگشت متفاوت است.

*در یک سانتی متر پوست دوازده متر عصب و چهار متر رگ و مویرگ است.

*حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند.

*شن خیس از شن خشک سبکتر است.

*جنگ جهانی دوم خونین ترین جنگ بوده که در آن پنچاه و شش میبیون نفر جان باختند.

*چای سبز به علت داشتن فلوئور مینای دندان را تقویت می کنند و از پوسیدگی آن جلوگیری می کند.

*مورچه در مایکروویو زنده می ماند.

*اگر در یک سال هیچ مگسی نمیرد حجم مگسهای متولد شده با حجم زمین برابر می شود.

*تعداد چینی هایی که انگلیسی بلدند از امریکایی هایی که انگلیسی بلدند بیشتر است.

*بیشتر سردرد های معمولی به علت کم نوشیدن آب است.

*ایرانیان در انگلسی ثروتمند ترین قشر جامعه هستند.

*ایرانیان در امریکا فرهیخته ترین افراد جامعه هستند.

*رئیس کامپیوتر ناسا یک ایرانی است.

*کوروش کبیر بر جهان حکومت می کرد به نوعی قدرت جهان بر دست ایران بود.

*اگر سه قاره اسیا و امریکا و افریقا را به هم وصل کنیم ایران در مرکز جهان است.

*وزن یک قاشق از سیاه چاله ها دو میلیارد تن است. 

نوشته شده توسط نسیم در ساعت 7:14 بعد از ظهر | لینک  | 

امروز برای انگل شناسی یه power point گذاشتم اميدوارم ازش خوي استفاده كنين البته يه جاهاييش ايراد داره  ولي خوب تا حدودي كمك مي كنه !

راهنماي دانلود :

روي لينك(های لایت شده یه رنگ زرد) كليك كرده و بعد از باز شدن صفحه روي گزينه ي free  كليك كنيد سپس دو حالت دارد يا از  مي خواهد حروف لاتيني كه با گربه مشخص شده اند را  در خانه نوشته و ok كنيد تا دانلود شروع شود يا مستقيم روي گزينه ي دانلود که فقط عکس آن را پایین مشاهده می کنید كليك كنيد تا دانلود شروع شود پس از دانلود مي توانيد به راحتي آن را باز كنيد

در صورت هر گونه مشکل یا ایراد می تونین سریع با من تماس بگیرید تا راهنماییتون کنم                                      (حتی شما دوست عزیز )

                                                                                                                                          لینک دانلود ( معطل چی هستی؟) :      http://rapidshare.com/files/127239611/parasitology22.pps.html

 

نمونه ی عکس گزینه ی دانلود , در سایت 

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 11:12 قبل از ظهر | لینک  | 

نظریه پردازان در تلاش اند قوانین فیزیکی را در مجموعه های منظمی از چند عدد و روابط خلاصه کنند. در آغاز قرن بیست و یکم شش عدد معرفی شدند که اهمیت فوق العاده ای دارند. این شش عدد با یکدیگر نسخه ای را برای جهان تشکیل میدهند.

۱-عدد کیهانی امگا نشان دهنده ی مقدار ماده ی کهکشانها گازهای پراکنده و "ماده تاریک" در جهان ماست. امگا اهمیت نسبی گرانشی و انرژی انبساط در جهان را به ما ارائه میدهد. جهانی که امگای آن بسیار بزرگ است بایستی که مدتها پیش از بین رفته باشد و در جهانی که امگای آن بسیار کوچک است هیچ کهکشانی تشکیل نمی شود. تئوری انفجار تورم میگوید امگا باید یک باشد هر چند اختر شناسان درصددند مقدار دقیق آن را اندازه گیری کنند.  

۲- اپسیلون بیانگر آن است که هسته های اتمی با چه شدتی به هم نزدیک شده اند و تمامی اتمهای روی زمین چگونه تشکیل شده اند. مقدار اپسیلون انرژی ساطع شده از خورشید را کنترل میکند و از آن حساس تر اینکه چگونه ستارگان اتم هیدروژن را به تمامی اتمهای جدول تناوبی تبدیل میکنند. به دلیل فرایند هایی که در ستارگان روی میدهد کربن و اکسیژن اتمهای مهمی محسوب میشوند ولی اورانیوم و طلا کمیاب هستند. اگر مقدار اپسیلون ۰۰۶/۰ و ۰۰۸/۰ بود ما وجود نداشتیم. عدد کیهانی "ای" تولید عناصری را که باعث ایجاد حیات میشوند (کربن و اکسیژن و آهن و ...) یا سایر انواع را که باعث ایجاد جهانی عقیم میشوند کنترل میکند.

۳-اولین عدد مهم (دی) تعداد ابعاد فضاست. ما در جهانی سه بعدی زندگی میکنیم. اگر "دی" دو یا سه بعدی بود امکان وجود حیات نبود . البته جهان را میتوان بعد چهارم فرض کرد اما باید در نظر داشت بعد چهارم از لحاظ ماهیت با سایر ابعاد تفاوت اساسی دارد چرا که این بعد همانند تیری رو به جلوست ما فقط میتوانیم رو به آینده حرکت کنیم.

۴- چرا جهان پیرامون این چنین وسیع است که در طبیعت عدد مهم و بسیار بزرگی وجود دارد. "ان" نشان دهنده ی نسبت میان نیروی الکتریکی که اتمها را در کنار یکدیگر نگه میدارد و نیروی گرانشی میان آنهاست. اگر این عدد فقط چند صفر کم می داشت فقط جهان های مینیاتوری کوچک و با تا طول عمر کم میتوانستند به وجود بیایند. هیچ موجود بزرگ تر از حشره نمیتوانست به وجود آید و زمان کافی برای آنکه حیات هوشمند به تکامل برسد در اختیار نبود.

۵- هسته ی تمام ساختارهای کیهانی (ستاره ها و کهکشانها و خوشه های کهکشانی) در انفجار بزرگ اولیه تثبیت شده است. ساختار یا ماهیت جهان به عدد "کیو" که نسبت دو انرژی بنیادین است بستگی دارد. اگر "کیو" کمی کوچکتر از این بود جهان بدون ساختار بود و اگر کمی از این بزرگتر بود جهان جایی بسیار عجیب و غریب به نظر می رسید چرا که تحت سیطره ی سیاه چاله ها بود.

۶- اندازه گیری عد لاندا در میان این شش عدد مهمترین خبر سال ۱۹۹۸ بود اگر چه مقدار دقیق آن در پرده ای از ابهام است. یک نیروی جدید نا مشخص (نیروی ضد گرانش کیهانی) میزان انبساط جهان را کنترل میکند .خوشبختانه عد لاندا بسیار کوچک است. در غیر این صورت در اثر این نیرو از تشکیل کهکشانها و ستارگان ممانعت به عمل می آمد و تکامل کیهانی حتی پیش از این که بتواند آغاز بشود سرکوب میشود.      

نوشته شده توسط نسیم در ساعت 9:49 بعد از ظهر | لینک  | 

روزی مرد هندی ای در نزد امام صادق(ع) ادعای می کرد که علم او در طب بیشتر از امام است.امام(ع)از او سوالاتی کرد که او از پاسخ به آنها وا ماند.سوالات و پاسخ های امام صادق (ع) به حدی زیبا و شگفت آور بود که تصمیم گرفتم آنها را روی وبلاگ بنویسم ولی به علت کثرت سوال و جواب ها سعی کردم آنها را در دو بخش به نمایش بگذارم.

در ضمن زیاد نوع نگارش آن را تغییر ندادم.

اینک سوالات و پاسخ ها: 

ـچرا در سر رخنه و سوراخ است؟ چون هر چیز درون تهی هر گاه یک پارچه باشد شکستن زودتر به سراغش می آید و چون چندتکه قرار داده شود شکستگی از آن دور است.

ـ چرا موها بالای سر قرار داده شده اند؟ تا با ریشه هایش چربی را به مغز برساند و سر موها بخار را از مغز ببرد و سرما و گرمایی را که بدان می رسد از آن دفع کنند.

ـ چرا پیشانی از مو تهی است؟ از آن رو که محل رسیدن نور به چشمان است. 

ـ چرا پیشانی دارای چین و چروک است؟ بدان سبب که عرق فرو ریخته شده از سر را در خود محبوس سازد و مانع رسیدن آن به چشمان شود تا بدان وقت که انسان عرق خویش را پاک کند آن سان که نهرها در زمین آبها را در خود محبوس می سازند.

ـ چرا ابروها بالای چشم قرار دارند؟ تا نور را به اندازه کافی به چشمان راه دهند.ای هندی! مگر نمی بینی آنکس که نور بر وی چیره شود دست خویش را بر فراز چشمان می گیرد تا نور به اندازه کافی از زیر آن به چشمانش راه بگشاید.

- چرا چشم ها همانند بادام قرار داده شده اند؟ تا میل بتواند دارو درا در داخل آن جریان دهد و بیماری از آن خارج شود. اگر چشم مربع یا دایره ای شکل بود نه میل داخل آن حرکت می کرد و نه بیماری از آن خارج می شود و نه دارو به همه ی آنها می رسید.

ـ چرا بینی در میان دو چشم قرار داده شده است؟ تا نور را در میان دو چشم به دو قسمت مساوی تقسیم کند.

ـ چرا سوراخ بینی در پایین است؟ تا بیماری هایی که از مغز فرو می آیند از آن پایین آیند و بوها از آن بالا روند و به مشام رسند در حالی که اگر این سوراخ در پایین بود نه بیماری ای از آن به زیر می آمد و نه بویی را حس می کرد.

ـ چرا لب و سبیل بالای دهان است؟ تا مانع رسیدن آنچه از مغز فرو می آید به دهان شوند مبادا طعم خوراکی و نوشیدنی بر انسان مکدر گردد و آن را از خویش دور کند.

ـ چرا دندان های پیش تیز است و دندان های جانبی پهن است و دندان های نیش بلند تر است؟ دندان جلو تیز است چون به واسطه ی آن گاز گرفتن صورت می پذیرد و دندان های جانبی پهن هستند زیرا آسیاب کردن و جویدن به وسیله ی آنها انجام می گیرد و نیش بلندتر است تا تکیه گاه دندان جانبی و پهن باشد به سان ستون در یک بنا.   

نوشته شده توسط نسیم در ساعت 8:10 بعد از ظهر | لینک  | 

 مطالبی بسیار سودمند از درس خون شناسی جمع آوری شده توسط سیمان دینا
 
برای دیدن مطالب به ادامه ی مطالب رجوع کنید

ادامه مطلب
نوشته شده توسط سلمان دینا در ساعت 1:26 بعد از ظهر | لینک  | 

هر يك عدد سيب ، دو برابر چاي، سه برابر پرتقال و بيش از هشت برابر نسبت به موز آنتي اكسيدان وجود دارد.

دانشمندان استراليايي بعد از تحقيقات همه جانبه و بي شمار به اين نتيجه رسيده‌اند كه بيشترين ميزان مواد مفيدي كه نه تنها خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي دهد، بلكه انسان را از ابتلا به بيماري‌هاي عروقي و قلبي در امان نگاه مي‌دارد، در سيب موجود است.

به گزارش خبرگزاري «نووستي»، به گفته كارشناسان، سيب به لطف وجود آنتي‌اكسيدان‌هاي قوي در خود، اثرات مطلوب و مفيدي بر بدن انسان به جاي مي‌گذارد.

در هر سيب دو برابر بيش از چاي، سه برابر بيش از پرتقال و بيش از هشت برابر نسبت به موز آنتي‌اكسيدان وجود دارد.

پيش از اين، دانشمندان آمريكايي ثابت كرده بودند كه مصرف هميشگي سيب و آب سيب، از تخريب سلول‌هاي مغزي كه موجب فراموشي خاطر مي‌شوند، جلوگيري مي‌كند.

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 11:5 قبل از ظهر | لینک  | 

پاسخ يک دانشجوی دانشگاه واشينگتن به يک پرسش امتحان شيمی آنچنان جامع و کامل بوده که در اينترنت پخش شده و دست به دست ميگرده خوندنش سرگرم ‌کننده است ?
پرسش: آيا جهنم اگزوترم (دفع‌کنندهء گرما) است يا اندوترم (جذب‌کننده گرما) ؟!

اکثر دانشجويان برای ارائه پاسخ خود به قانون بويل-ماريوت متوسل شده بودند که می‌گويد حجم مقدار معينی از هر گاز در دمای ثابت، به طور معکوس با فشاری که بر آن گاز وارد می‌شود متناسب است. يا به عبارت ساده‌تر در يک سيستم بسته، حجم و فشار گازها با هم رابطهء مستقيم دارند ...
اما يکی از آنها چنين نوشت :

اول بايد بفهميم که حجم جهنم چگونه در اثر گذشت زمان تغيير می‌کند. برای اين کار احتياج به تعداد ارواحی داريم که به جهنم فرستاده می‌شوند. گمان کنم همه قبول داشته باشيم که يک روح وقتی وارد جهنم شد، آن را دوباره ترک نمی‌کند !!!
پس روشن است که تعداد ارواحی که جهنم را ترک می‌کنند برابر است با صفر.

برای مشخص کردن تعداد ارواحی که به جهنم فرستاده می‌شوند، نگاهی به انواع و اقسام اديان رايج در جهان می‌کنيم. بعضی از اين اديان می‌گويند اگر کسی از پيروان آنها نباشد، به جهنم می‌رود.
از آن جايی که بيشتر از يک مذهب چنين عقيده‌ای را ترويج می‌کند، و هيچکس به بيشتر از يک مذهب باور ندارد، می‌توان استنباط کرد که همه ارواح به جهنم فرستاده می‌شوند!
با در نظر گرفتن آمار تولد نوزادان و مرگ و مير مردم در جهان متوجه می‌شويم که تعداد ارواح در جهنم مرتب بيشتر می‌شود. حالا می‌توانيم تغيير حجم در جهنم را بررسی کنيم: طبق قانون بويل-ماريوت بايد تحت فشار و دمای ثابت با ورود هر روح به جهنم حجم آن افزايش بيابد. اينجا دو موقعيت ممکن وجود دارد:

۱.اگر جهنم آهسته‌تر از ورود ارواح به آن منبسط شود، دما و فشار به تدريج بالا خواهند رفت تا جهنم منفجر شود!
۲.اگر جهنم سريعتر از ورود ارواح به آن منبسط شود، دما و فشار به تدريج پايين خواهند آمد تا جهنم يخ بزند!

اما راه‌حل نهايی را می‌توان در گفته همکلاسی من ترزا يافت که می‌گويد : مگه جهنم يخ بزنه که با تو ازدواج کنم!!!
از آن جايی که تا امروز اين افتخار نصيب من نشده است (و احتمالاً هرگز نخواهد شد)، نظريهء شمارهء ۲ اشتباه است: جهنم هرگز يخ نخواهد زد و اگزوترم است!!!

تنها جوابی که نمرهء کامل را دريافت کرد، همين بود !!!

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 9:54 قبل از ظهر | لینک  | 

تخت جمشید یکی از زیباترین و پر شکوه ترین آثار به جا مانده از اعصار پیش است در اینجا می خواهم شما را با تور مجازی به دیدن این مجموعه پیش از حمله ی اسکندر به دعوت نمایم

 

                                                    (( برای سفر اینجا کلیک کنید))

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 1:27 بعد از ظهر | لینک  | 

بیماری کم خونی


کم خونی یا آنمی (Anemia) به معنی کمبود تعداد گویچه‌های قرمز خون است. کم خونی دارای انواع مختلف است که می‌تواند به علت عدم سنتز هموگلوبین ، کمبود آهن در ساختار هموگلوبین ، دفع بسیار سریع یا تولید بسیار آهسته گلبولهای قرمز باشد.

اطلاعات اولیه

تقریبا تمامی اکسیژنی که در خون حمل می‌گردد، به هموگلوبین موجود در گلبولهای قرمز خون متصل می‌باشد. گلبولهای قرمز طبیعی انسان ، دیسکهای مقعرالطرفین کوچک با قطر 9 - 6 میکرومتر می‌باشند. این سلولها از سلولهای بنیادی پیش ساز به نام هموسیتوبلاستها در مغز استخوان ساخته می‌شوند. در طی فرایند بالغ شدن گلبولها ، سلولهای بنیادی تولید سلولهای دختری می‌نمایند که مقادیر زیادی هموگلوبین ساخته و سپس اندامکهای داخل سلولی مانند هسته ، میتوکندری و ... را از دست می‌دهند. فعالیت اصلی گلبول قرمز ، حمل هموگلوبین است که با غلظت بالا به صورت محلول در سیتوزول وجود دارد.

اهمیت زیاد توالی اسید آمینه‌ای در تعیین ساختمانهای دوم ، سوم و چهارم پروتئینهای کروی و بنابراین اعمال بیولوژیک آنها به خوبی در بسیاری از بیماریهای خونی مانند کم خونی داسی شکل در انسان قابل شرح می‌باشد. از لحاظ ژنتیکی ، بیش از 300 نوع هموگلوبین شناخته شده در جمعیتهای انسانی وجود دارد. بیشتر این انواع ناشی از تفاوتهایی در یک ریشه اسید آمینه می‌باشند. در اغلب موارد این اثرات بر روی ساختمان و عملکرد جزئی بوده، ولی گاهی می‌تواند وخیم بوده و به بیماریهای خونی و کم خونی منجر شود.

تاریخچه

اولین قدم در درک ژنتیک امراض هموگلوبین در سال 1949 بوسیله "نیل" (Neel) برداشته شد. او نشان داد مبتلایان به اختلالات خونی که به مرض سلولهای داسی شکل معروف است نسبت به یک ژن که همین اختلال با شدت کمتر را در هر دو والد هتروزیگوس بوجود می‌آورد، به صورت هموزیگوس هستند. چند سال بعد (Pauling) و همکارانش مرض سلولهای داسی شکل را به عنوان نخستین بیماری مولکولی که در آن هموگلوبین غیر طبیعی باعث نقص می‌شد، تشخیص دادند. سپس اینگرام (Ingram) متوجه شد نقص هموگلوبین در مرض سلول داسی شکل در اثر جایگزینی فقط یکی از 287 اسید آمینه مولکول هموگلوبین است.

ساختمان و عمل هموگلوبین

هموگلوبین ناقل تنفسی در گلبولهای قرمز مهره‌داران و در برخی از بی‌مهره‌گان و در گره‌های ریشه خانواده نخود یافت می‌شود. مولکول دارای 4 قسمت است. هر واحد دارای 2 قسمت است: یک زنجیره پلی‌پپتید به نام گلوبین و یک گروه پروستتیک (غیر پروتئینی) به نام "هم" (Heme) که یک رنگدانه حاوی آهن است که با اکسیژن ترکیب شده و به مولکول قدرت انتقال اکسیژن می‌دهد. در تمام هموگلوبین‌ها قسمت "هم" یکسان است و تغییرات ژنتیکی فقط محدود به قسمت گلوبین می‌گردد.

در هموگلوبین افراد بالغ قسمت پروتئینی مولکول از دو نوع زنجیره پلی‌پپتیدی ساخته شده: زنجیره آلفا دارای 141 اسید آمینه که ژن آن روی کروموزوم 16 قرار دارد و زنجیره بتا دارای 146 اسیدآمینه که ژن آن روی کروموزوم 11 قرار دارد. از نظر انتخاب طبیعی ، تعداد جایگزینیهای اسیدهای آمینه در ساختار هموگلوبین محدود است. فقط آن گروه از جایگزینی‌هایی که به عمل مولکول آسیبی نمی‌‌رسانند می‌توانند باقی بمانند. موضع اتصال آهن در انواع زنجیره‌های گلوبین انسان و دیگر گونه‌های مهره داران ثابت است. بیشتر هموگلوبین‌های غیر طبیعی در اثر جهشهای نقطه‌ای در ژنهای ساختمانی که ترتیب آمینو اسید را در یکی از زنجیره‌ها کد می‌کند اتفاق می‌افتد و بعضی دیگر در اثر مکانیزمهای مولکولی دیگر بوجود می‌آیند.

آنمی ناشی از دفع خون

بعد از خونریزی سریع ، بدن پلاسما را در ظرف 3 - 1 روز جایگزین می‌کند اما این امر یک غلظت پایین گویچه‌های سرخ خون را به جای می‌گذارد. اگر خونریزی دومی بوجود نیاید، غلظت گویچه‌های سرخ خون معمولا در ظرف 6 - 3 هفته به حد طبیعی باز می‌گردد. در خونریزی مزمن ، شخص بکرات نمی‌تواند مقدار کافی آهن از روده جذب کند تا هموگلوبین را به همان سرعتی که از دست می‌دهد، تشکیل دهد. در این حال گویچه‌های سرخ با هموگلوبین بسیار کم در داخلشان تولید می‌شوند و منجر به بروز آنمی هیپوکرومیک میکروسیتی می‌شوند.

آنمی آپلاستیک

آپلازی مغز استخوان به آن معنی است که مغز استخوان فاقد عمل طبیعی خود است. به عنوان مثال ، شخصی که در معرض تشعشع گاما از یک انفجار هسته‌ای قرار می‌گیرد ممکن است دچار تخریب کامل مغز استخوان و متعاقب آن در ظرف چند هفته مبتلا به آنمی کشنده شود. به همین ترتیب درمان بیش از حد با اشعه ایکس ، بعضی مواد شیمیایی صنعتی و حتی داروهایی که شخص ممکن است نسبت به آنها حساس باشد می‌توانند همین اثر را ایجاد کنند.

آنمی مگالوبلاستی

فقدان ویتامین B12، اسید فولیک و فاکتور داخلی مخاط معده می‌توانند منجر به تولید مثل بسیار آهسته اریتروبلاستها شوند. در نتیجه ، این سلولها بسیار بزرگ شده و شکلهای غیر عادی پیدا می‌کنند و مگالوبلاست نامیده می‌شوند. آتروفی مخاط معده یا در فقدان معده در نتیجه برداشتن کامل آن با عمل جراحی ایجاد می‌شود می‌تواند منجر به آنمی مگابلاستی شود. همچنین بیماران مبتلا به "اسپیروی معده" (Sprue) که در آن اسید فولیک ، ویتامین B12 و سایر ترکیبات ویتامین B به خوبی جذب نمی‌شوند غالبا دچار آنمی مگالوبلاستی می‌گردند. این گویچه‌ها دارای غشای شکننده هستند و به آسانی پاره شده و شخص را دچار کمبود تعداد کافی گویچه سرخ می‌سازند.

آنمی همولیتیک

بسیاری از ناهنجاریهای مختلف گویچه‌های سرخ که بیشترشان ارثی هستند، گویچه‌های سرخ را شکننده می‌سازند، بطوریکه هنگام عبور از مویرگها و به خصوص هنگام عبور از طحال به آسانی پاره می‌شوند و منجر به آنمی شدید می‌شوند. برخی از انواع این کم خونی به قرار زیر است.

اسفروسیتوز ارثی

در این بیماری گویچه‌های سرخ کوچک بوده و به جای اینکه به شکل صفحات مقعرالطرفین باشند، کروی هستند. این گویچه‌ها نمی‌توانند فشرده شوند، زیرا فاقد ساختمان کیسه‌ای شکل سست غشای گویچه‌های طبیعی هستند. این گویچه‌ها هنگام عبور از طحال حتی با یک فشار مختصر ، به آسانی پاره می‌شوند.

آنمی داسی شکل

این نوع کم خونی در حدود 0.3 درصد تا یک درصد در سیاه پوستان غرب آفریقا و آمریکا وجود دارد. گویچه‌ها محتوی یک نوع غیر طبیعی هموگلوبین به نام هموگلوبین S هستند که به علت زنجیره‌های بتای غیر طبیعی هموگلوبین ایجاد می‌شود. هنگامی که این هموگلوبین در معرض فشارهای کم اکسیژن قرار می‌گیرد، به صورت بلورهای درازی در داخل گویچه سرخ رسوب می‌کند. هموگلوبین رسوب کرده به شکل داس ، به غشا گویچه آسیب می‌رساند و غشا شکننده شده و آنمی شدید ایجاد می‌گردد.

اریتروبلاستوز جنینی

در این نوع کم خونی گویچه‌های سرخ RH مثبت جنینی مورد حمله آنتی‌ کورهای مادر RH منفی قرار می‌گیرند. این آنتی کورها ، گویچه‌ها را شکننده و منجر به پارگی شدید آنها می‌شوند و موجب می‌شوند که نوزاد با کم خونی شدید به دنیا بیاید. تشکیل فوق‌العاده سریع گویچه‌های سرخ جدید برای جبران گویچه‌های خراب شده که در اریتروبلاستوز جنینی بوجود می‌آید. موجب می‌شود که تعداد زیادی از انواع بلاستهای اولیه گویچه‌های سرخ به داخل خون آزاد شوند.

تالاسمی

تالاسمیها یک گروه متجانس از اختلالات سنتز هموگلوبین هستند که نقص پایه‌ای آنها در ساختمان مولکول نبوده بلکه کاهش در سنتز زنجیره‌های آلفا یا بتا می‌باشد. این اختلال باعث بهم خوردن توازن سنتز زنجیره گلوبین شده، و لذا زنجیره‌های گلوبین اضافی ته نشین می‌شوند، نتیجتا رشد و بقای گلبولهای قرمز به خطر می‌افتد. دو گروه اصلی تالاسمی شناخته شده است: تالاسمی آلفا که در آن سنتز زنجیره آلفا کاهش یا قطع می‌شود و تالاسمی بتا که در آن سنتز زنجیره بتا با مشکل رو به رو می‌شود.

اثرات کم خونی بر روی سیستم گردش خون

ویسکوزیته خون تقریبا بستگی کامل به غلظت گویچه‌های سرخ خون دارد. در آنمی شدید ویسکوزیته ممکن است به جای رقم طبیعی حدود 3 برابر به یک و نیم برابر ویسکوزیته آب سقوط کند. این امر مقاومت در برابر جریان خون را در رگهای محیطی کاهش می‌دهد و لذا مقدار بسیار زیادتری خون نسبت به حالت طبیعی در بافتها جریان پیدا کرده و به قلب باز می‌گردد. هیپوکسی ناشی از کاهش انتقال اکسیژن توسط خون موجب می‌شود که رگهای بافتی گشاد شوند و اجازه دهند که خون باز هم بیشتری به طرف قلب باز گردد و برون‌ده قلبی را افزایش دهد. یکی از اثرات کم خونی شدید ، افزایش شدید بار کاری قلب است.

افزایش برون‌ده قلبی را افزایش دهد. یکی از اثرات کم خونی شدید ، افزایش شدید بار کاری قلب است.افزایش برون‌ده قلبی در آنمی تا حدود بسیاری از علایم آنمی را خنثی می‌سازد زیرا اگر چه یک واحد خون فقط بسیار کمی اکسیژن حمل می‌کند، سرعت جریان خون ممکن است به اندازه کافی افزایش یابد بطوری که تقریبا مقادیر طبیعی اکسیژن به بافتها رسانده شوند. اما هنگامی که شخص مبتلا به آنمی شروع به انجام فعالیت عضلانی کند قلب قادر به تلمبه زدن خون بیشتر نخواهد بود.در نتیجه هنگام فعالیت عضلانی که نیاز بافتها به اکسیژن را فوق‌العاده افزایش می‌دهد، هیپوکسی فوق‌العاده شدید بافتی بوجود آمده و غالبا نارسایی قلبی حاد به دنبال آن پیش می‌آید.

درمان کم خونی

مهمترین داروی کم خونی آهن و ترکیبات آهن است. آهن از طریق معده و روده جذب بدن شده و در کبد ذخیره می‌شود تا در ساختمان هموگلوبین بکار رود. آهن و ترکیبات آن مغز استخوان را وادار به ساختن گلبول سرخ می‌کند. داروی عصاره دیگر جگر توام با ویتامین B12 نیز برای کم خونی بسیار مفید است، به خصوص در کم خونیهای شدید.

درمان کم خونی با خوراکی گیاهی

  • عسل: با خوردن عسل در مدت بسیار کمی به تعداد گلبولهای قرمز 25 - 8 درصد افزوده می‌شود.
  • پسته: پسته موجب افزایش خون می‌شود.
  • فندق: فندق خون افزای خوبی است و رنگ چهره را می‌گشاید.
  • دمکرده برگ با پوست سبز گردو ، موجب افزایش تعداد گلبولهای قرمز می‌شود.
  • عدس: یکی از مواد خوراکی افزایش دهنده گلبولهای قرمز خون است.
  • از مواد خوراکی دیگر می‌توان به این موارد اشاره کرد: نخود سبز ، زرد آلو ، گردو ، خرما‌ ، شلغم ، کلم و خوراک جو.
نوشته شده توسط بهزاد صراف (ویراستار ) در ساعت 11:4 بعد از ظهر | لینک  | 

                                 پیدایش ماده تاریک

ماده تاریک که به گفته ی دانشمندان اطلاعات بسیار کمی از ان در دست است به همراه سایر مواد احتمالی مرموز سازنده ی ۹۶ درصد ازعالم است. گروهی از دانشمندان به دنبال آن هستند تا پی به اساس پیدایش آن برده و پرده از راز تشکیل دهنده ی ماده تاریک بردارند.

دانشمندان به تازگی پی به شواهد جدیدی برده اند.بر این اساس مشخص شده است ماده تاریک وجود واقعی دارد و این حقیقت مهم در جریان بررسی دقیق کهکشانی دور دست و انواع مختلف جنبشها در ماده تاریک در برار روشنایی بدست آمده است.

بلاس کابرا فیزیکدان دانشگاه استنفورد که این مطالعات را انجام می دهد گفت :اکنون و با انجام مطالعات بیشتر برای ما سخت و ستختر می شود تا باور نکنیم که بخش بزرگی از عالم به وسیله ی ماده ای تولید شده که قابل دیدن نیست.

وی در توصیف این مقیاس افزود :ستارگان و کهکشانها را می توان همچون روشنی درخت کریسمس در نظر گرفت که بر روی کشتی ماده تاریک قرار گرفته اند ماده که نه نور جذب کرده و نه نوری از خود تولید می کند.

در این پروژه نمایندگانی از دانشگاههای برکلی و کیس و سترن رزر ونیز حضور دارند. دانشمندان بر این باورند که نوعی ماده مرموز موسوم  به سازنده اصلی ماده تاریک در عالم است. به گفته ی آنها این ماده از نظر بار خنثی بوده و بیش از برار جرم پروتون جرم دارد .

براساس نظریه ی مطرح شده این ماده در تئوری وجود دارد و هرگز قابل رویت نیست. به این دلیل تاکنون نتوانسته اند آن را رویت کنند و به دام انداختن آن بسیار مشکل است.     

 

نوشته شده توسط نسیم در ساعت 7:50 بعد از ظهر | لینک  | 

در ايران معمولاً دسترسی به آزمايش استاندارد HIV سهل تر است. اين نوع آزمايش در ايران برای بار اول 8 هفته بعد از رفتار خطرناک به مراجعه کنندگان توصيه می شود. ولی به دليل اينکه سرعت و ميزان توليد پادتن خون در بدن افراد متفاوت است و برای انجام آزمايش دقيقی که بتوان به نتيجه آن استنتاج کرد و جواب قطعی را ارائه داد، 6 ماه بعد از رفتار خطرناک بايستی که آزمايش تکرار شود.

 

 

 آزمايش HIV-ELISA

 

آزمايش استاندارد HIV ٬"تست الايزا"  است.  اين تست٬ استاندارد جهانی برای استفاده در بيمارستان ها، بانک های خون و يا سازمان های انتقال خون می باشد.

اين آزمايش مستقيماً خود ویروس را جستجو نمی کند. در اين روش، ميزان پادتن ( آنتی بادی) هایی که بدن شخص آلوده برعلیه HIV توليد کرده، اندازه گرفته می شود.
 

ELISA نسبتاً آزمایش ارزان و خیلی دقیقی است . ( اگر چه ۱۰۰٪ نیست ) در این آزمایش ( اولین آزمایشی که عموماً انجام می شود ) یک نمونه خون گرفته می شود و با دور بالا دوران داده می شود که باعث می شود سرم خون از اجزاء جامد آن مثل سلولهای خون جدا شود . هنگامیکه ماده معرف ELISA به سرم اضافه شود یک آزمایش شیمیایی که محلول را رنگی می کند وجود پادتن های HIV را مشخص می سازد . 
 
(وقتی که HIV وارد بدن می شود، يک ماده شيميايی خاصی از سوی سيستم دفاعی توليد می شود که پادتن ( آنتی بادی) ناميده می شود. پادتن ها واکنش بدن نسبت به عفونت می باشند. بنابراين اگر بدن شخصی پادتن عليه HIV توليد کرده باشد، به معنای آن است که شخص به HIV آلوده شده است.)
توليد پادتن در بدن به مدت زمان بين چند روز تا سه هفته نياز دارد.
آزمايشی را که بتوان به نتيجه آن اعتماد کرده و بر اساس آن شخص را نسبت به نوع سلامت خود با اطلاع کرد، دربعضی منابع بين 6 هفته تا 6 ماه و بعضی ديگر بين 8 هفته تا 6 ماه بعد از ارتباط خطرناک توصيه شده است 

 

 

 Western blot test

 

به عنوان يك آزمون تأييد كننده به كار مي رود. كه وجود IgG برعليه چند نوع پروتئين ويروسي را بررسي مي كند . اين تست نسبت به الايزا اختصاصي تر  بوده از حساسيت كمتري برخوردار است .

 از آنجا که آزمایش Western blot نسبتاً گران است وانجام آن نیز مشکل است . ندرتاً به عنوان اولین آزمایش انجام می گیرد و بیشتر در تأیید نتایج مثبت یا مشابه آزمایش ELISA بکار می رود .

 

آزمايش HIV-PCR

 

به زبان بسيار ساده اين آزمايش مستقيماً وجود HIV در خون را جستجو می کند.
 
PCR=  Polymerase Chain Reaction

تست HIV-PCR ژن ويروس (DNA )  را در خون رديابی می کند. اگر شخصی آلوده شده باشد DNA ويروس ايدز در خون او وجود خواهد داشت. ميزان اطمينان به دقت اين تست 95% می باشد. بعضی منابع اين آزمايش را دو هفته بعد از داشتن ارتباط خطرناک (ارتباطی که به تماس مشکوک با خون منجر شود) و بعضی ديگر ابتدا 4 هفته بعد، توصيه می کنند. معمولاً بين 5 روز تا يک هفته طول می کشد تا نتيجه اين آزمايش دريافت شود.

از نظرهزينه اين تست به طور معمول بسيار گران تر از تست HIV-ELISA مي باشد.
در طی این آزمایش اجزاء‌ مختلف ویروسی روی نوارهای خاص روی صفحه آزمایش که در سرم فرد مورد آزمایش قرار میگیرد قرار دارند .
اگر سرم پادتن
HIV داشته باشد ، به نوارهای ویروسی متصل می شوند ، که باعث تغییر رنگ آنها می شود . گر چه آزمایش HIV در حال حاضر خیلی در دسترس است . غربالگری گسترده انجام نمی پذیرد .
بـا توجه به اين كه در اين آزمون ژنوم ويروس مورد مطــالعه قرار
 ميگيرد لذا در تشخيص زودرس بيماري ويا نوزاد متولد شده از مادر آلوده مفيد است . بخاطر حساس بودن زياد ، موارد مثبت كاذب اين آزمون  بالا است. تشخيص مثبت با PCR درهرحال بايد با تست سرولوژيك اثبات شود. 
مثبت کاذب:  ،‌آزمایش درصد کمی از افراد چه با آزمایش الایزا یا وسترن بلات می تواند غلط باشد . امکان دارد تغییر رنگ اندکی در بعضی از افرادی که
HIV ندارند مشاهده شود و بطور غلط به عنوان HIV مثبت شناخته شوند .
منفی کاذب : در بعضی موارد آزمایش می تواند علی رغم وجود پادتنها نتواند تغییر رنگ نشان دهد . بنابراین کسی که آلوده به ویروس است اشتباهاً ممکن است منفی تلقی شود .

 

 آنتي ژن P24 :

در اين روش آنتي ژن ويروس مورد بــررسي قرار مي گيرد . لذا مي تواند در تشخيص زود هنگام آلودگي كمك كننده باشد. البته در مراحل عفونت بدون علامت و يا درمان ضد ويروس ، با توجه به اينكه تعداد ويروس موجود در خون كم است ممكن است منفي كاذب داشته باشيم .

                                                                امیدوارم ازش استفاده ی مفید کرده باشید

 

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 12:31 بعد از ظهر | لینک  | 

این هم یه سری کامل از سوالات ایمنولوژی سالهای گذشته

کارشناسی (BS)

1374

1375

1376

1377

1378

1379

1380

1381

1382

1383

1384

138۵

                                                                                    حالشو ببرین !
نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 2:19 بعد از ظهر | لینک  | 

امروز می خوام یه مطلب علمی دیگه رو براتون بذارم .

سردرد شایع ترین دردی که بین ما دانشجوها رواج داره حالا می خوایم بیشتر با این بیماری یا درد

آشنا بشیم

سردردهاي‌ تنشي‌ يا عروقي‌ ساده‌ شامل‌ 3 نوع‌ هستند:
درد ناشي‌ از كشيدگي‌ عضلاني‌ در سر، گردن‌ و صورت‌
درد ناشي‌ از تنگ‌ شدن‌ رگ‌هاي‌ مغز كه‌ باعث‌ فشار آمدن‌ روي‌ ديواره‌ رگ‌ها مي‌شود. درد ناشي‌ از گشادشدن‌ رگ‌هاي‌ مغز اين‌ سردردها مي‌توانند گهگاه‌ پيش‌ آيند، مثلاً در اثر يك‌ واقعه‌ استرس‌زا، يا اين‌ كه‌ به‌ صورت‌ مزمن‌ رخ‌ دهند (گاهي‌ هر روز).
    علايم‌ شايع‌
هر كدام‌ از موارد زير:
درد متوسط‌ در جلو يا عقب‌ سر، همراه‌ با سفتي‌ عضلات‌ گردن‌ يا سر
درد مداوم‌ در شقيقه‌ها، همراه‌ با احساس‌ اين‌ كه‌ عقب‌ سر با يك‌ گيره‌ گرفته‌ شده‌ است‌.
درد ضربان‌دار در تمام‌ سر
غالباً به‌ هنگام‌ بلند شدن‌ از خواب‌ وجود دارد.
بي‌خوابي‌
    علل‌
استرس‌ و تنش‌، كه‌ باعث‌ فشار آمدن‌ روي‌ عضلات‌ گردن‌، سر، صورت‌ و آرواره‌ها مي‌شود.
اختلالات‌ خواب‌
خوردن‌ يا آشاميدن‌ پيش‌ از اندازه‌
كار بدني‌ سخت‌ و خسته‌كننده‌
اضطرب‌ يا افسردگي‌
خستگي‌ و جمع‌كردن‌ مداوم‌ چشم‌ها، مثلاً در نور آفتاب‌
مصرف‌ بعضي‌ از داروها، موادمخدر، يا الكل‌
پايين‌ افتادن‌ قندخون‌
تغييرات‌ هورموني‌ در سيكل‌ ماهانه‌
واكنش‌هاي‌ آلرژيك‌
    عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
استرس‌ فكري‌ يا بدني‌
محيط‌ پر سر و صدا، شلوغ‌، گرم‌، داراي‌ نور كم‌، يا داراي‌ بوهاي‌ آزاردهنده‌
مواجهه‌ با يا مصرف‌ نيتريت‌ها، سولفيت‌ها، مونوسديم‌ گلوتامات‌ يا ساير افزودني‌هاي‌ غذايي‌
نشستن‌ به‌ مدت‌ طولاني‌ (مثلاً براي‌ تايپ‌ كردن‌)
    پيشگيري‌
خواب‌ به‌ اندازه‌ كافي‌ داشته‌ باشيد (متوسط‌ 8 ساعت‌ براي‌ مردان‌ و 7 ساعت‌ براي‌ زنان‌)
هيچ‌ كدام‌ از وعده‌هاي‌ غذايي‌ را جا نياندازيد، خصوصاً صبحانه‌ را؛ در غذا خوردن‌ زياده‌ روي‌ نكنيد.
به‌طور منظم‌ ورزش‌ كنيد تا استرس‌ كم‌ شود و جريان‌ خون‌ بهبود يابد.
از مصرف‌ الكل‌ جداً پرهيز كنيد.
سيگار نكشيد، و از محيط‌هايي‌ كه‌ دود آلود است‌ پرهيز كنيد.
از مصرف‌ داروهاي‌ تغيير دهنده‌ خلق‌، روان‌ گردان‌، محرك‌ يا آرام‌بخش‌ خودداري‌ كنيد.
از خوردن‌ غذاهايي‌ كه‌ حاوي‌ نيتريت‌ها يا ساير افزودني‌ هايي‌ هستند كه‌ شما به‌ آنها حساسيت‌ داريد خودداري‌ كنيد.
    عواقب‌ مورد انتظار
اكثر سردردهاي‌ تنشي‌ يا عروقي‌ را مي‌توان‌ با درمان‌ ساده‌ برطرف‌ كرد.
    عوارض‌ احتمالي‌
در مورد سردرد ساده‌ انتظار نمي‌رود عارضه‌اي‌ به‌ وجود آيد.
    درمان‌
    اصول‌ كلي‌

حتي‌المقدور سعي‌ كنيد از كاري‌ كه‌ در حال‌ انجام‌ آن‌ هستيد دست‌ بكشيد و مقداري‌ استراحت‌ كنيد:
ـ شانه‌ها، گردن‌، آرواره‌ها و سر را ماساژ دهيد.
ـ دوش‌ آب‌ گرم‌ بگيريد.
دراز بكشيد. يك‌ پارچه‌ گرم‌ يا سرد، هر كدام‌ كه‌ احساس‌ بهتري‌ به‌ شما مي‌دهد، را روي‌ ناحيه‌ دردناك‌ بگذاريد. 

در مورد شغل‌هايي‌ كه‌ نيازمند نشستن‌ براي‌ ساعت‌هاي‌ متمادي‌ هستند، حداقل‌ هر يك‌ ساعت‌ از جا برخيزيد و مقداري‌ راه‌ برويد.
    داروها
براي‌ تخفيف‌ درد ميتوان‌ از استامينوفن‌ يا آسپيرين‌ استفاده‌ نمود.
امكان‌ دارد داروهاي‌ ضد التهاب‌ غيراستروييدي‌ تجويز شوند.
امكان‌ دارد براي‌ دردهاي‌ تنشي‌ مزمن‌ داروهاي‌ ضد افسردگي‌ تجويز شوند

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 10:59 قبل از ظهر | لینک  | 

این قسمت رو به سختی تونستم آماده ش کنم امیدوارم ازش لذت ببرین !

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 10:50 قبل از ظهر | لینک  | 

مسموميت غذايي چيست؟

گاهي اوقات ممكن است غذاهاي معمولي توسط باكتري ها (ميكروب ها) آلوده شوند. اين ميكروب ها با چشم غير مسلح ديده نمي شوند و تحت شرايط ويژه مي توانند سبب مسموميت غذايي شوند. غذاهاي مسموم كننده ممكن است بو يا مزه ناخوشايندي نداشته باشند. با وجوديكه اكثر مسموميت هاي غذايي معمولاً ظرف ۲۴ ساعت برطرف مي شوند، اما بعضي از آنها مي توانند كشنده باشند. مسموميت غذايي مي تواند همچنين در اثر آلودگي غذا با مواد افزودني، فلزات سنگين ( سرب، آرسنيك، جيوه و كادميوم)، باقيمانده سموم دفع آفات نباتي و ساير مواد سمي كه در مراحل توليد، نگهداري و فرآوري غذا توليد مي شوند (مانند نيتروزامين و آفلاتوكسين) ايجاد شود.

علايم و نشانه هاي مسموميت غذايي چيست؟

باكتريهاي مختلفي مي توانند مسموميت غذايي ايجاد كنند و اكثر نشانه هاي ايجاد شده در اثر مسموميت غذايي مشابه عفونتهاي ويروسي دستگاه گوارش هستند. بنابراين شناسايي ويروسهاي ايجاد كننده مسموميتهاي غذايي، بدون كشت مدفوع غير ممكن است.

متداولترين باكتريهايي كه مسموميت غذايي ايجاد مي كنند عبارتند از: سالمونلا، كلستريديوم بوتولينوم، كلستريديوم پرفرنژنس، استافيلوكوك طلائي و ايي كولاي(E.Coli)، شيگلا، يرسينيا و باسيلوس سرئوس.

 مسموميتهاي غذايي ناشي از سالمونلا:

سالمنولوزيس عفونتي است كه بوسيله باكتري سالمونلا ايجاد مي شود.برخي از مواد غذايي كه اين نوع مسموميت در اثر مصرف آنها ديده شده است عبارتند از: گوشت، مرغ، تخم مرغ، ماهي دودي و شير خشك. احتمال آلودگي غذاهاي با محتواي پروتئيني بالا (مانند شير، صدف خوراكي) با گونه خاصي از اين باكتري به نام سالمونلا تيفي(عامل تب تيفوئيد) وجود دارد. همچنين پس از مصرف غذاهاي پخته اي كه قبل از مصرف مجدد خوب گرم نشده اند يا سرد مصرف شده اند، ممكن است اين نوع مسموميت بروز نمايد. علايم و نشانه هاي اين مسموميت با تاخير ظاهر مي شود. يعني ممكن است ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده، علايم در فرد مسموم بروز نمايد.

علايم و نشانه هاي اين مسموميت ها شامل سردرد، تب، خستگي، تهوع، استفراغ، اسهال آبكي شديد، كم شدن آب بدن، ضعف و درد شكم مي باشند.

نوشته شده توسط محمد نوید باستانی (مدیر وبلاگ ) در ساعت 11:12 قبل از ظهر | لینک  |